"Zemin, küçüklüğü ve hakaretiyle beraber, zîhayat ve zîşuur mahlûklardan doldurulması... Semâvât dahi zîşuur ve zevi’l-idrak mahlûklarla doludur." Yeryüzü ile semânın birbirine misal olması nasıl oluyor, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinata nispeten küçük bir nokta kadar kalan yerküremizde üç milyonu aşkın canlı türü yaratan ve terbiye eden ilahî hikmet, elbette bu hadsiz fezayı, bu uçsuz bucaksız galaksileri ve onları içine alan sema tabakalarını boş bırakmaz. Onları da meleklerle ve ruhanîler ile şenlendirmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fütüvvet
Teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.çok net cevaplamışsınız..çok iyi anladım.. Aslında bende bu konuyu sormuştum cevabınız tatmin edici .. farklı bir konuyu sormak istiyorum.. dünya cismani ve camit..zihayat mahlukat ta bir açıdan camit..yani alemi mülke aitiz.. gök cisimleride öyle..burç burç semalar camit mahlukat.bizim alemimize görünen bir alem. bizim boyutumuzda..ama soruda geçen sekeneler bu aleme uygun değiller.bizim alemimiz onlar için mesken olamaz..eğer oralarda hayat olacaksa aynı buuttan ve o cisimlerden olmalı..değilmi ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Ruhaniler ve melekler için cismanilik önemli değildir. Mesela insan çiçek cinsinden değil ama çiçeğe bakınca gayet güzel duygu ve düşüncelere kapılabiliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...