Block title
Block content

"Zemin, yüzü itibarıyla böyle olduğu gibi, batnındaki inkılâbat ve zelzelelerle ve onların neticesinde cibâlin çıkmaları ve hasflar vuku bulması, saatleri sayan bir mil gibi, dünyanın şu ciheti ağırca mürur edicidir, gösterir." Dağların oluşmasında yerkürenin katmanları sıkışıyor vs. Bunları şimdilerde belgesellerde izliyoruz. Üstad zamanında biliniyor muydu bu coğrafi ve jeolojik hadiseler, Üstad nasıl biliyor bunları?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretleri 1894 yılında Van Valisi Hasan Paşa tarafından Van'a davet edilmiştir. Van'da kendisine ayrılan bölümünde öğretim ve irşad hizmetini yaparken hükümet görevlileri ve muallimlerle de temasta bulunmuştur; geleneksel ve kelâm ilminin, İslam akaidini yeni dünya şartları karşısında açıklamaya yetmediği kanaatine varmıştır. Fen bilimlerini, coğrafya, matematik, fizik, kimya, jeoloji, astronomi, biyoloji, tarih ve felsefe ilmine dair kitapları, o ilimlerin uzmanlarıyla konuşacak derecede öğrenmiştir.

Üstad Hazretlerinin dönemi öyle fazla uzak bir dönem olmadığı için bu gibi bilgileri o zamanın fen kitaplarından öğrenmesi gayet doğal ve normal bir şeydir. Nitekim insanlık uzaya ayak bastığında, Üstad Hazretleri yakınlarda vefat etmişti.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Üçüncü Şule, İkinci Ziya | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1757 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Lazgin

Beni, skolastik bataklığı içinde saplanmış bir medrese hocası zannediyorlar.
Ben, bütün müsbet ilimlerle, asr-ı hazır fen ve felsefesiyle meşgul oldum.
Bu hususta en derin mes'eleleri hallettim.

(Sekizinci Kısım(Isparta Hayatı)/TAHLİLLER)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...