"Zerreler bu dünyada insanın içinde talim görüyorlar ve nurlanıyorlar." Deniliyor. Eğer böyle ise, kâfirlerin zerrelerinin durumu nasıl olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Âhirette ise اِنَّ الدَّارَ اْلاٰخِرَةَ لَهِىَ الْحَيَوَانُ [Asıl hayata mazhar olan âhiret yurdudur., (Ankebut, 29/64)] sırrınca, nur-u hayat orada âmmdır. Nurlanmak için o seyrüsefere ve o talimat ve talime lüzum yoktur; zerreler demirbaş olarak sabit kalabilir."(1)

İnsan bedeninde vazife gören zerreler, insanın yüksek ruh ve şuurundan bir hisse alabilirler ve ona göre işler yapabilirler. Bu mâna ahirette zaten çok net olarak yaşanacaktır. Cennette, her bir cisim ve eşya şuurlu olacak. Allah’ın kerem ve şefkati, şu kâinatın ameleleri ve işçileri durumunda olan zerrelere de bir şuur, bir lezzet vermesi mümkündür. Bizim idrak edemememiz, olmadığına delil değildir.

Bu zerreler başka bir bedene geçtiklerinde farklı bir yerde istihdam edilmiş olurlar. Nitekim mevcudat camidat, nebatat, hayvanat ve insaniyet olarak dört ana guruptan oluşuyor. Zerreler ise şu guruplar arasında tahrik ve sevk olunuyorlar. Bu sebeple, bu türler arasında gelip gitmeler kâinatın esaslı bir kanunudur.

Zerrelerin, kâfirin bedeninde vazife yapması onlara bir zarar vermez. Zira kâfir de olsa onun bedeninde hükmeden Allah’ın isim ve sıfatlarıdır. Küfür, insanın kendi şuurunu âlemlere kapaması demektir. Yoksa vücutta aynı isim ve sıfatlar tecelliye devam ediyorlar. İnsan küfrü ile Allah’ın isim ve sıfatlarını göremez hale geliyor, tecellileri iptal ile vücuttan iskat etmiyor. Aynı zerre kâfirle cehenneme gitse, zerre vazifeden gelen lezzet ile mütelezziz olurken, kâfir azap çeker; tıpkı Cehennem melekleri olan zebanilerin kâfire azap vermekle birlikte kendilenin azap çekmemeleri gibi.

(1) bk. Sözler, Yirmi Sekizinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...