Block title
Block content

"Ziakıl", "ziruh" ve "zihayat" ifadelerinin analamları nedir, açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zihayat, hayat sahibi manasına gelen geniş bir kavram olup bitkileri, hayvanları, cinleri, melekleri ve  insanları kapsamı içine alır. Zira hayat, hem bitkilerde, hem hayvanlarda, hem cinlerde, hem meleklerde ve hem de insanlarda olan bir şeydir.

Zişuur ve ziakıl kavramı, şuur sahibi ve akıl sahibi manalarına gelir;  hayata nispetle biraz daha dar ve özel bir alanı vardır. Sadece insanlara, meleklere ve cinlere mahsustur. Hayvanlarda akıl ve şuur melekesi yoktur. Onlar hayatlarını sevki İlahi ile devam ettirirler. Yani Allah hayvanlara şuura bedel, ne yapacaklarını ilham suretinde bildiriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ruhsar
Hayvanlarda şuur yoksa nasıl yaptıkları işlerden lezzet alıyorlar. Bediüzzaman Hazretleri lemalar eserinde 13. notada hayvanların sa'yi amelden lezzet aldıklarını söylüyor. Bunu açıklar mısınız?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Lezzet almak için akıllı olmaya ve şuur sahibi olmaya gerek yoktur. Deli insanlar da yediklerinden ve içtiklerinden lezzet alırlar. Ama ilmin lezzetini almazlar. Hayvanlar da ilmi lezzet değil, bedeni lezzetler alırlar ve ne olduğunu bilemedikleri bir konuda sevkediliyorlar, Annelik duygusu gibi.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mirza mirzaoğlu
Hayvanlar ve bitkiler için sevki ilahi diyoruz. peki bilim bu nasıl açıklıyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bilim iç güdü ya da sevk-i tabii diye açıklamaya çalışıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...