Block title
Block content

"Zillete ve mânen dilenciliğe ve sefalete düşmeye namzettir." cümlesinde geçen "manevi dilencilik" nedir, kime manevi dilenci denilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Maddi dilencilik, çarşıda ve pazarda insanlara el açıp bir şeyler istemektir. Manevi dilencilik ise; israf ve lüks harcamalar yüzünden, insanın rüşvet ve hırsızlık gibi haram yollara tevessül etmesi veya insanlar arasında itibar ve haysiyetini yitirecek kadar yüzsuyu dökmek anlamındadır.

Maddi dilenci direkt olarak ister ama; israf içinde olan adam dolaylı ve başka isimler altında dilencilik yapar. Günümüzde gereksiz ve israf harcamalar yüzünden, bankadan kredi alıp sonra ödemeyip ya da ödeyemeyip kredi kartı mağduruyum diyenlerin, maddi dilenciden tek farkı manevi dilenci olmalarıdır.

Bu ülkede milyonlarca insan asgari ücret ile geçinebiliyor iken, bir insan, iki bin lira maaş ile "kredi kartı mağduruyum" deyip ağlayıp sızlıyor ise, çarşı pazardaki  dilencilerden hakikat noktasında hiçbir farkı yoktur.

İşte iktisadı terk edip, israfa giren ve israf yüzünden acınacak hallere düşenlere manevi dilenci denir.

İlgili bölümü okumak için tıklayınız:

Lem'alar, On Dokuzuncu Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

kartal1444
Günümüzde sanatçı adı altındaki kişilerin sinemacı şarkıcı türkücü tiyatrocuların ahir ömürlrinde düştükleri halleri manevi dilenciliğin en bariz misallerindendir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...