Block title
Block content

"Zira beşer, edvarda esirlik istemedi, kanıyla parçaladı. Şimdi ecîr olmuştur; onun yükünü çeker, onu da parçalıyor." Ecirlikten sonra nasıl bir dönem bekliyor bizi acaba?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ecir devrinden sonra insanlığı malikiyet ve serbestlik devri bekliyor.  İnsanlığın bu evresi en kamil ve en olgun dönemidir diyebiliriz. Bu devrede insanlar arasında katı ve geçilmez sınıflaşmalar olmayacak, iktisadi düzen hakça bir paylaşım şeklinde şekillenecek. İnsanlar bir cihetle kendi mülkündeymiş gibi rahat şartlar içinde geçimini temin edecek bir kıvama gelecektir. Eski dönem ve evrelerdeki sorunların büyük bir kısmı, deneme yanılma yolu ile ya da dinlerin ahlaki değerleri ile halledilecektir.

Bir insanın bebeklikten ihtiyarlığa tekamül etmesi gibi, insanlık da sosyal, siyasi ve iktisadi açıdan böyle bir tekamül evresi geçirmiş ve geçirmektedir.

İnsanlık, iktisadi ve sosyal açıdan gelişerek, en mütekamil olan malikiyet ve serbestlik dönemine doğru evrilmektedir. Nitekim bunun ipuçları da görülmektedir. Bu evreden sonra artık evre olmayacak, kıyamet kopacaktır, tıpkı insanın ölmesi gibi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...