"Zira, göz kalbin âyinesidir. Kalbin muzmeratı gözde görünür." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“عُيُونٌ kelimesine tercihen zikredilen اَبْصَارَهُمْ ünvanı, Kur’ân’ın beyan ettiği kat’î burhanlara karşı körlük gösteren münafıkların basiret ve kalblerindeki kötü niyetlerini ve amellerini yad ettirmekle teşhir etmek içindir. Zira göz, kalbin ayinesidir. Kalbin muzmeratı (gizli halleri) gözde görünür.”(1)

Bir insanın kalbinin içindeki duygu ve düşünceler diğer insanlara gizlidir. Bu sebeple insanlar kalbin içindeki duygu ve düşünceleri direkt bir şekilde görüp bilmeleri mümkün değildir. Lakin gizli olan kalbin içindeki duygu ve düşünceler, insanın azalarına ve davranışlarına yansıyabilir.

Özellikle gözler, kalbin içindekileri yansıtması açısından çok önemli ve hassas bir özelliğe sahiptir. Gözler ve bakışlar lisan ve akla nispetle daha tabii, daha latiftir. Bu yüzden kalpten kaynayan hissiyatın şekli gözde çok keskin ve net bir şekilde tezahür eder. Halk arasında meşhur olan; "Gözler yalan söylemez." sözü de bu manaya matuftur.

Göz ile kalp arasında böyle latif ve fıtri bir irtibat ve ilişki mevcuttur; "Göz kalbin aynasıdır." sözü de buna bakıyor.

Kalbinde aşk besleyen birisinin gözleri hep maşukun üzerinde olur ve göz bu hali ile kalbin içinde gizli olan aşkı dışa vurmuş olur.

(1) bk. İşaratü'l-İ'caz, Bakara Suresi, 17-20. Ayetlerin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

nurpeneceresi kanalında işaratul icaz eserini görüntülü olarak baştan sona ders yapmanız mumkünmü.

 

Allah razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)
Bu teklifinizi çoktandır düşünüyor ve değerlendiriyorduk. İnşallah yakında İşarat'ül İ'caz dersleri bir seri halinde faaliyete girer. Selam ve dua ile 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...