Block title
Block content

"Zira medenîlere galebe çalmak ikna iledir, söz anlamayan vahşiler gibi icbar ile değildir." Burayı, hassaten; "söz anlamayan vahşiler", kısmı ile açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanlara, zorbalık ve baskı ile bir şeyi gönül rahatlığı ile kabul ettirmek pek mümkün değildir. İnsanların gönül ve fikir dünyasına ancak ilim ve ikna ile girilir. Hatta baskı ve zorbalık tam aksine insanda nefrete ve içten içe bir düşmanlığa sebebiyet verir.

Bu sebeple İslam baskı ile kabul edilen imanı sahih saymamakta ve bunu bir münafıklık olarak tanımlamaktadır. Gerçek iman insanın özgür iradesi ile tasdik etmesinden ibarettir.

Bu yüzden Risale-i Nur'un tarzı ikna ve ilimdir. Risale-i Nur'un çok okunmasının çok yayılmasının çok etkili ve müspet olmasının sebebi de ikna ve ilimi esas almasından dolayıdır.  

"Siyasal İslam" hareketlerinin devlet erkini ele geçirip toplumu jakoben bir yaklaşım ile tepeden şekillendirme istek ve programları da özünde bir vahşilik ve cebir barındırır. Ama Risale-i Nur hareketi insanların özgürlüklerine değil gönüllerine taliptir.  

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Divan-ı Harb-i Örfî | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2056 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...