Block title
Block content

"Zira onlar kâh öküz arabasına binmişler, yola gitmişler; biz birden bire şimendifer ve balon gibi mebâdiye bineceğiz, geçeceğiz." Burayı açar mısınız, zira biz Batı'dan çok geride kalmışız?..

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Demek, şimdiye kadar mezarda idik, çürüyorduk. Şimdi bu ittihad-ı millet ve meşrutiyet ile rahm-ı mâdere geçtik, neşvünemâ bulacağız. Yüz bu kadar sene geri kaldığımız mesafe-i terakkiden, inşaallah mucize-i Peygamberî (a.s.m.) ile şimendifer-i kanun-u şer'iye-i esasiyeye amelen ve burak-ı meşveret-i şer'iyeye fikren bineceğiz. Bu vahşet-engiz sahra-yı kebiri zaman-ı kasırada tekemmül-ü mebâdi cihetiyle tayyetmekle beraber, milel-i mütemeddine ile omuz omuza müsabaka edeceğiz. Zira onlar kâh öküz arabasına binmişler, yola gitmişler; biz birden bire şimendifer ve balon gibi mebâdiye bineceğiz, geçeceğiz. Belki câmi-i ahlâk-ı hasene olan hakikat-ı İslâmiyenin ve istidad-ı fıtrînin, feyz-i imanın ve şiddet-i cû'un hazma verdiği teshil yardımıyla fersah fersah geçeceğiz. Nasıl ki vaktiyle geçmiştik."(1)

“Şimendifer ve balon gibi mebâdiye bineceğiz, geçeceğiz...”

Burada ince bir noktaya temas ediliyor, o da şudur: Bu zamanda iletişim ve ulaşım çok hızlı geliştiği için, terakki ve medeniyetin el değiştirmesi de bir o kadar hızlı olabilir. Eğitim kaliteli hale getirilir, güzel ahlak yerleşir, demokrasi ve özgürlükler tam yerleşir ve doğru yatırım, ar-ge ve inovasyon / yenileşim, üretkenlik ve alın teri gibi değerlere ağırlık verilir ise, hızlı bir şekilde terakki ve dönüşüm hayal değildir.

Japonya ve Güney Kore bunda güzel bir örnektir. İslam ülkelerinin makus talihinin değişmesi bu değerlere sahip çıkması ile mümkündür. 1980’li yıllarda bizden geri olan Güney Kore’nin şimdi dünyanın sayılı güçler ve ekonomiler arsına girmesi hayal değildir.

Üstadımız bu ibareler ile bizimde ileride bir güç hâline geleceğimize işaret ediyor. 

(1) bk. Divan-ı Harb-i Örfî,  Hürriyete Hitap.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

cihatovic
Geçenlerde sorduğum soruyla ilgili bir rüya gormustum. O yüzden sordum. Rüyamda bilimsel ve teknolojik gelişmeye ilişkin bir bilginin bize ogretilecegini ya duydum ya da anladım. Çünkü şu anda batı bize bilim ve demokrasi dersi verirken İslâmiyeti nasıl ustun olarak kabul edeceklerini düşünüyordum
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
shuseyinoglu

Burada esas isaret edilen iletisim, ulasim, ruya, keramet falan degil. 

2 kanun'a ittiba edersek ilerleriz. Yoksa, nasil bir guruh zamaninda kapalilar, muslumanlar olamasa aya cikacaktik diye kendini avuttu. Biz dahi falancalar olmasa aya cikacaktik falan deyu ruyamizda gormeye devam ederiz.

2 Kanun nedir:

1- "kanun-u şer'iye-i esasiye" - amelen 

2- "meşveret-i şer'iye" - fikren 

bunlarin uzerinde dusunmek lazim. 

Elbette ilham, ruya, sunuhat olacak. Amma birincisi isteyene verilir. Istemek de beyin damarlari catlayana kadar calismakla dusunmekle olur.

O medeni ilimleri derinlemesine bilmeden, kafa catlatmadan ruyamizda gorsek ne anlayacagiz, hadi anladik nasil uygulayacagiz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...