Zübeyir Ağabey: "Külliyatı üç defa okumadan lügate bakmaya lüzum yok. Sen lügat öğrenmiyorsun ki, Risale okuyorsun." diyor. Bu tavsiyeyi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yukarıdaki tespiti, Zübeyir Ağabey'in Risaleleri anlama noktasındaki bir fikri olarak anlıyoruz. İlim talim etmenin bir çok yolu vardır ve her geçen gün de daha farklı metodlar ortaya çıkmaktadır.

Şüphesiz Risaleler, en büyük ilim olan marifetullah ilmini ihtiva eden bir eserdir. Dolayısı ile Risaleleri anlamanın da bir çok yolu ve metodu vardır. Zübeyir Ağabey de burada bir metod sunmaktadır. Bu metodu fıtratına uygun görenler takip eder, görmeyen ise başka bir metodu takip etmesinde bir sakınca yoktur.

Asıl gaye Risaleleri anlamaktır; metod ise, o gayeye hizmet eden yollardır. Herkes durumuna göre o yollardan birini seçebilir. Bu noktada zorlayıcı olmak doğru değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

BAŞAKŞEHİR
Zübeyir ağabeyin tavsiyesi önemli bir hafıza tekniğine işaret ediyor. Zihinsel hazırlık olmadan bir konuyu anlamak zordur. Sürekli okumakla zihinsel bir altyapı oluşur ve kişi böylece okuduğunu daha kolay anlar. Zaten risalelerin dili birbirini açıklar mahiyettedir. Sürekli sözlüğe bakmakla kolay yabancı dil öğrenilemez. Öncelikle kulak dolgunluğu gerekir. Bunun için de sürekli okumak ve dinlemek gerekir. bu arada abartmamak kaydı ile anahtar kelimelere bakılabilir. Fakat okumanın akıcılığını bozmamak kaydı ile. Teşekkür ederim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...