Zübeyir Gündüzalp Ağabey'in bir kardeşe; "Genç iken Risale-i Nur oku, evradları yaşlanınca okursun, Risaleleri daha çok oku." dediğini okudum. Bunu nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gençlikte hissiyat galip olduğundan, hissiyatı terbiye ve teskin etmek için tahkiki iman derslerinin okunması daha elzemdir. Evrad ve ezkar; daha ziyade hissiyatın teskin bulduğu kemal yaşlarda güzel düşer.

Zübeyir Ağabey burada, gençlik döneminde galiben tahkiki iman derslerinin okunmasını teşvik ediyor. Yoksa hiç evrat okumasın demiyor.

Diğer bir husus; gençlik dönemi ilim açısından verimli bir dönemdir. Bu yüzden gençlik enerjisini, ilim ve Risale-i Nur'da terakki etmeye harcamak daha makuldür. Evrat ve ezkar çaba ve gayret isteyen bir ibadet değildir; hangi yaşta okunsa olur. Ama ilim öğrenmek, en güzel gençlikte olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Firaki

Bediüzzaman Hz.leri Risale-i Nur evrad (dua) makamında okunabilir, demiş. Bu cümle nerede geçiyor?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Bu konuda Kastamonu Lahikasında yer şu ifadeler vardır. Bu ifadeler bir gerekçe teşkil edebilir.
"İki üç gün evvel, Yirmi İkinci Söz tashih edilirken dinledim. Gördüm ki, içinde hem küllî zikir, hem geniş fikir, hem kesretli tehlil, hem kuvvetli iman dersi, hem gafletsiz huzur, hem kudsî hikmet, hem yüksek bir ibadet-i tefekküriye gibi nurlar var. Bir kısım şakirtlerin ibadet niyetiyle risaleleri, ya yazmak veya okumak veya dinlemekliğin hikmetini bildim. Bârekâllah dedim, hak verdim."

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hzhamza
kardeşler üstad KASTAMONU LAHİKASINDA derki risaleinur İMANI meselelerde başka eserlere ihtiyaç bırakmıyor ama 4.sözle 21. sözü okuruz ilmihalden namaz kılmanın şartlarını öğreniriz 19. mektubu okuruz efendimizn haytını siyerden okuruz 11.lemayı okuruz süneti seniyyeyi hadis kitaplarından okuruz ıspartada halen yaşamak ta olan üstadı gören bi abi hatırasını şöyle anlatır üstadın yanına gittik üstad dediki risale okuyormusunuz onlarda dedilerki üstadım şuan hasat zamanıdır ancak farz ibadetlerimizi yetiştirebiliyoruz ve derlerki aradan beş dakika geçti üstad dediki siz risale okuyormusunuz biz dedik üstadım beş dakika önce söylediğimiz gibi ancak farz ibadetlerimizi yetiştirebiliyoruz üstad bize dediki HİÇ OKUYAMAZSANIZ BİLE hergün evden çıkmadan önce bir sayfa risale okuyun dedi bakın göründüğü gibi ister siyer kitapları olsun ister hadis kitapları olsun hangi DİNİ kitap olursa olsun günde bir sayfa risale okumamıza engel değil bu hatırayı abiler ıspartada 80 yaşında halen bekar olan HASAN abi diye üstadı gören bi abiden dinlemişlerdi allah bizi ibadetin en hayırlısı devamlı olandır HADİSİNE mazhar eylesin
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...