Block title
Block content

"Zuhr zamanı ise, yaz mevsiminin ortasına, hem gençlik kemâline, hem ömr-ü dünyadaki hilkat-i insan devrine benzer ve işaret eder ve onlardaki tecelliyât-ı rahmeti ve füyuzât-ı nimeti hatırlatır." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Zuhr zamanı ise, yaz mevsiminin ortasına, hem gençlik kemâline, hem ömr-ü dünyadaki hilkat-i insan devrine benzer ve işaret eder ve onlardaki tecelliyât-ı rahmeti ve füyuzât-ı nimeti hatırlatır..."(1)

Bir gün içinde öğle zamanı ve öğle namazı, günün en ortasını ve kemalini temsil eder.

Aynı şekilde dünyanın yaratılışını bir gün olarak tasavvur edecek olursak, bu günün en ortası ve kemal dönemi insanlığın yaratıldığı ve dünyaya teşrif ettiği dönemdir. Yani alemin ve dünyanın yaratılış sürecinde en önemli dönem, insanlığın yaratılış dönemdir. Zira kainatın ve dünyanın yaratılış sebebi insanlıktır. İnsanlığın yaratılmasından evvelki süreçler cansızların, bitkilerin ve hayvanların yaratılıp insanlığa bir hazırlık yapılması gibidir.

Allah’ın rahmet ve nimetlerinin en yoğun olduğu dönem ve mekan, dünya ve insanlığın yaratıldığı süreçtir. Zaten bütün nimetler ve ikramlar insanlığa göre tanzim edilmiş ve onlara yönelik tasarımlardır. Bütün madenler, bitki ve hayvanların hepsi insanlığa ihzar ve ikram ediliyorlar. Üstad Hazretleri burada bu manayı  “tecelliyât-ı rahmeti ve füyuzât-ı nimeti” şeklinde tasvir ediyor.

(1) bk. Sözler, Dokuzuncu Söz

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...