Block title
Block content

"Zulmedenlere en küçük bir meyil dahi göstermeyin; yoksa Cehennem ateşi size de dokunur." ayetinin Hücumat-ı Sitte'ye serlevha yapılmasını nasıl anlayabiliriz? Orada daha çok enfüsi hastalıklardan bahsediliyor...

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Zulmedenlere en küçük bir meyil dahi göstermeyin; yoksa Cehennem ateşi size de dokunur.”(Hûd, 11/113)

Hubbucah, enaniyet, tembellik, korku, tama, milliyetçilik (ırkçılık) gibi menfi hissiyatlar, insanı zulmedenlere kâfirlere şerlilere meylettirir. Bu menfi hissiyatlar tadil edilip ıslah edilmez ise, insanın zalim, kâfir ve şerli olması içten bile değildir.

Hatta kâfir ve zalimler en çok bu damarları işlettirerek müminleri yoldan çıkarmaya çalışıyorlar. Bu damarlar tahkiki iman dersleri ile ıslah ve terbiye edilmez ise, müminlerin yol emniyeti alınmamış olur ve her an yoldan çıkmaları mukadder olur.

 İnsan durup dururken zalim olmaz; önce böyle menfi hastalıklara kapılır sonra da zulme yuvarlanır. Şöhret, ego, tembellik, korku, açgözlülük ve milliyetçilik zulüm ve şerre açılan yollar gibidir. Oysa ayet, bırak zalim olmayı "zulme en küçük bir meyilde bile bulunmayın" demektedir. Dolayısı ile ayet ile Hücumat-ı Sitte arasında çok sıkı bir bağ bulunmaktadır. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...