Bir damla sudan insan mucizesi

Allah, sonsuz kudrete sahip, sonsuz ilim, sonsuz irade sahibi… Ona, bir damla suda insan mucizesini yaratmak zor gelmez. Bir damla sudan kâinat sistemindeki insanı icad edip, kâinatı o bir damla suya hizmetkâr yapmak, ona pek kolaydır.

Her dakika yüzlerce, her gün binlerce insan yaratılıyor; hepsi ayrı bir kudret mucizesi, ayrı bir sanat eseri…

“Allah bağışlasın!..” deyip geçtiğimiz yeni doğmuş bir bebek, dün anne rahminde bir damla su idi; bugün görüyor, işitiyor, ağlıyor, gülüyor… Güneş onun için doğuyor, bitkiler onun için salınıp büyüyor, hayvanlar onun için mesai yapıyor, bütün kâinat onun için seferber oluyor.

Hayatını satır satır depolayacak hafızası, en ileri teknoloji yapımı kameralardan daha yüksek kaliteye sahip gözleri, yeryüzü sofrasındaki bütün nimetleri tadabilecek, tanıyabilecek dili, denizin dalgasından bülbülün sesine, yağmurun şıpırtılarından, gök gürlemesine kadar geniş repertuvara sahip muhteşem orkestraya muhatap olabilecek kulağı, kâinat genişliğinde bir muhabbeti taşıyabilecek potansiyelde kalbi ve her hücresiyle kudret mucizesi aza ve organları var. Beden sarayının içinde bir sultan misali, sınırsız duygular ve kabiliyetlerle donatılmış bir ruh taşıyor...

Son söz, bir damla sudan insan mucizesini yaratan sonsuz kudret sahibinin olsun; kâinatın ve bütün mahlukatın maliki Kur’an-ı Kerim’de şöyle ferman buyuruyor:

"De ki: ‘Kimdir gökten ve yerden sizi rızıklandıran? Kimdir kulak ve gözler yaratıp size veren? Kimdir ölüden diriyi, diriden ölüyü çıkaran? Kimdir kâinatı yerli yerince tedbir ve idare eden?’ Onlar diyecekler ki, 'Allah'tır.' Öyleyse, 'Hâlâ Ona ortak koşmaktan korkmaz mısınız?' de. İşte, Hak olan Rabbiniz Allah Odur." (Yûnus, 10/31-32

İndirme Linkleri
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Gizem Muslim (doğrulanmadı)
cok guzel Masaallah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...