Birinci Nokta: Şöhret Mübtelası Olan Nefsimize...

Ey fahre meftun, şöhrete müptelâ, medhe düşkün, hodbinlikte bîhemtâ, sersem nefsim!

Eğer binler meyve veren incirin menşei olan küçücük bir çekirdeği ve yüz salkım ona takılan üzümün siyah kurucuk çubuğu, bütün o meyveleri, o salkımları kendi hünerleri olduğu ve onlardan istifade edenler o çubuğa, o çekirdeğe medih ve hürmet etmek lâzım olduğu hak bir dâvâ ise, senin dahi sana yüklenen nimetler için fahre, gurura belki bir hakkın var. Halbuki sen, daim zemme müstehaksın. Zira o çekirdek ve o çubuk gibi değilsin. Senin bir cüz-i ihtiyarın bulunmakla, o nimetlerin kıymetlerini fahrinle tenkis ediyorsun, gururunla tahrip ediyorsun ve küfranınla iptal ediyorsun ve temellükle gasp ediyorsun.

Senin vazifen fahir değil, şükürdür. Sana lâyık olan şöhret değil, tevazudur, hacâlettir.

Okunan Yer: Sözler | On Sekizinci Söz
Açıklayan: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi

İndirme Linkleri
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

RAMAZAN
kirkinci hocam Allah razi olsun senin ders anindaki Allah lafzini zikretmen iman ehlini mesrur ediyor cok soze ihtiyac yok rabbimiz razi olsun ins..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ABDULLAH AVAM (doğrulanmadı)
RABBIM RAZI OLSUN EMEGI GECEN HER NEFSINI BILENDEN SELAM VE DUA ILE VESSELAM
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
halil yurdagül (doğrulanmadı)
çavuş abi kırkıncı hocamızın yeni videolarını dört gözle bekliyoruz... hastalar ihtiyarlar,v.s küçük risaleleride okurda hocama açıklatırsanız çok memnun oluruz inşallah birgün bizde hocamızın bereketli dersinde bulunmak şerefine nailoluruz.size ve hocamıza rabbim sağlıklı ve bereketli uzun ömürler bahşetsin saygılarımla
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...