Ehemmiyetli ve Kıymettar Şeylerin Aynıyla İade Edilmesi

Bil ki, ekseriyetle Fâtır-ı Hakîmin âdetidir: Ehemmiyetli ve kıymettar şeyleri aynıyla iade ediyor. Yani, ekser eşyanın misliyle tazelenmesi, mevsimlerin tebeddülünde, asırların değişmesinde o kıymettar, ehemmiyetli şeyleri aynıyla iade ediyor. Yevmî ve senevî ve asrî haşirlerin umumunda, şu kaide-i âdetullah ekseriyetle muttarid görünüyor. İşte bu sabit kaideye binaen deriz: Madem, fünunun ittifakıyla ve ulûmun şehadetiyle, hilkat şeceresinin en mükemmel meyvesi insandır. Ve mahlûkat içinde en ehemmiyetli insandır. Ve mevcudat içinde en kıymettar insandır. Ve insanın bir ferdi, sair hayvânâtın bir nev’i hükmündedir.

Okunan Yer: Lem'alar | On Yedinci Lem'a
Açıklayan: Ragıp Öncel

İndirme Linkleri

Yorumlar

s.u (doğrulanmadı)
Allah razı olsun.risale i nurun azam derecede tebeyyün etmesi.bizim de azam derecede istifade etmemize olanak sağladı.buna vesile olan hocamızdan Allah razı olsun.hocamızı her zaman görmek isteriz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yorumsuz (doğrulanmadı)
maşaaallah hocam her zaman ki gibi formunda ..... selametle
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yasin
Allah razi olsun cenabi hak bizlerede boyle risele i nur hakimiyeti ihsan etsin bu agbeymizin derslerini daha cok gormek dinlemek isteriz belki ona bakarak bizde okumalarimizi arttiririz....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...