Hadis-i Şerifte geçen ihtilaf kavramının inat ve tarafgirlikle bağlantısı.

BEŞİNCİ VECİH: Hayat-ı içtimaiyece, inat ve tarafgirlik gayet muzır olduğunu beyan eder. Eğer denilse: “Hadîste, اِخْتِلاَفُ اُمَّتِى رَحْمَةٌ denilmiş. İhtilâf ise tarafgirliği iktiza ediyor. “Hem tarafgirlik marazı, mazlum avâmı, zalim havassın şerrinden kurtarıyor. Çünkü bir kasabanın ve bir köyün havassı ittifak etseler, mazlum avâmı ezerler. Tarafgirlik olsa, mazlum bir tarafa iltica eder, kendisini kurtarır. “Hem tesadüm-ü efkârdan ve tehalüf-ü ukulden hakikat tamamıyla tezahür eder.”

Elcevap: Hadîsteki ihtilâf ise, müsbet ihtilâftır. Yani, herbiri kendi mesleğinin tamir ve revâcına sa’y eder. Başkasının tahrip ve iptaline değil, belki tekmil ve ıslahına çalışır. Amma menfi ihtilâf ise —ki garazkârâne, adâvetkârâne birbirinin tahribine çalışmaktır— hadîsin nazarında merduttur. Çünkü birbiriyle boğuşanlar müsbet hareket edemezler.


Okunan Yer: Mektubat | Yirmi İkinci Mektup
Okuyan: Dr. Ahmet Çolak

İndirme Linkleri
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

musluman
hocalarımızdan Allah razı olsun, çok faydalanıyoruz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yunus
Şimdi ben devamlı burdan video izliyorum.Acaba sevap kazanıyormuyum.Canlı sohbet değil yaBazen aynı videoyu tekrar izliyorum. Nurpenceresi: Değerli Kardeşimiz; sohbetlerimizi izleyenin sevap kazanacağını söylemek bizim haddimiz değil; ancak izlediklerinizi hayatınıza tatbik ederseniz sevap kazanırsınız. Selam ve dua ile...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...