İnsanın Büyük Vazifesi

BÜYÜK VAZİFE

Radyomuzun başında haberleri dinlerken, belki de en az önem verdiğimiz haber “hava raporu” oluyor. Biz, az önce dinlediğimiz bir siyasî kavganın yorumuyla meşgulken, spiker haber veriyor: “Bugün falan şehrimizde metrekareye 40 kg. yağış düştü…”

Bu ne demektir? O gün, o şehirdeki yüz metrekarelik bir evin çatısına tam dört ton su inmiştir... Buna diğer evleri, sokakları, derken şehrin tamamını eklediğimizde, hayret verici bir rakamla karşı karşıya kalırız. Ve denizlerin karalara doğru durmadan aktığını bir derece hissederiz.

Evet, denizler de bir canlı gibi durmadan değişiyorlar... Buharlaşma yoluyla denizler karalara akarken, nehirler ve ırmaklar da denizlere dökülüyor.. Ve bu akışlar, dünya yaratılalı beri devam edip gitmede...

Bu değişim, dünyadaki sayısız “akışlardan” sadece bir tanesi… Geceler gündüzlere doğru akarken, ışıklar karanlıklara doğru yol alıyorlar. Dünya döndükçe taşıdığı yolcular da devamlı değişiyorlar. Çocuklar gençliğe doğru yürürken, gençler ihtiyarlığa, ihtiyarlar kabir hayatına doğru yol alıyorlar.

Ayrı bir âleme doğru durmadan akan bu dünya hayatında, her insana düşen büyük vazife; İbrahim Aleyhisselam gibi “Ben batıp gidenleri sevmem!” deyip, kalbini bu akıp gidenlere değil, değişmekten münezzeh olan Hakk’a bağlamak...

Prof. Dr. Alaaddin BAŞAR

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Selamun Aleyküm indirme link'i yok bilginize Değerli Kardeşimiz, indirme linki kısa zamanda eklenecektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...