Block title
Block content

Mesnevî-i Nuriye'den Hubab Dersleri, 3 - 4. İ'lemler

 

İ’lem eyyühe’l-aziz! (Ey aziz kardeşim bil ki:) Bir küll ne şeye muhtaç ise, cüz’ü de o şeye muhtaçtır. Meselâ, bir şecerenin meydana gelmesi için ne lâzımsa, bir semerenin vücuduna da lâzımdır. Öyleyse, semerenin Hâlıkı, şecerenin de Hâlıkı O oluyor. Hattâ arzın ve şecere-i hilkatın da Hâlıkı, o Hâlık olacaktır.

 

İ’lem eyyühe’l-aziz! İki tarafı birbirinden gayet uzak bir mesele var ki, herbir tarafı bir çekirdek gibi sümbül vermiş, ağaç olmuş, dal budak salmış. Böyle bir mesele üzerine şükûk ve evhâmın konmaması lâzımdır. Çünkü, bir çekirdek diğer bir çekirdekle, çekirdek olarak toprak altında kaldıkları müddetçe iltibas edilebilir. Amma ağaç olduktan, meyve verdikten sonra şek edersen, bütün meyveler senin aleyhinde şehadet ederler. Eğer bu başka bir çekirdektir diye tevehhüm etsen, o ağacın bütün meyveleri seni tekzip ederler.

 

Okunan Yer: Mesnevi-i Nuriye | Hubâb
Açıklayan: Prof. Dr. Alaaddin Başar

Paylaş

Yorumlar

meryem duran (doğrulanmadı)
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fatih yılmaz
çok bereketli bir dersti (KISA OLMASINA RAĞMEN) allah(cc) ALAADDİN BAŞAR HOCAMIZDAN EBEDİYEN RAZI OLSUN ALLAH (CC) İLMİNİ TAKVASIN VE DERS SAYISINI ARTIRSIN İNŞALLAH
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mustafa
allah razı olsun hocamızdan güzel bir dersti
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi Aynur Kaya (doğrulanmadı)
Allah razı olsun .Zaman eskisede Kur an gençleşiyor Risale i nurlar gebçleşiyor diri kaliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...