Sünnet - Bid'at - Edep ilişkisi...

ALTINCI NÜKTE
Kavaid-i Şeriat-ı Garrâ ve desâtir-i Sünnet-i Seniyye tamam ve kemâlini bulduktan sonra, yeni icadlarla o düsturları beğenmemek veyahut -hâşâ ve kellâ- nâkıs görmek hissini veren bid’aları icad etmek dalâlettir, ateştir. Sünnet-i Seniyyenin merâtibi var. Bir kısmı vâciptir, terk edilmez. Bir kısmı, ibadete tâbi Sünnet-i Seniyye kısımlarıdır. Diğer kısmı, “âdâb” tabir ediliyor ki, Siyer-i Seniyye kitaplarında zikredilmiş.

YEDİNCİ NÜKTE
Sünnet-i Seniyye edeptir. Hiçbir meselesi yoktur ki, altında bir nur, bir edep bulunmasın. Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm ferman etmiş: اَدَّبَنِى رَبِّى فَاَحْسَنَ تَاْدِيبِى Yani, “Rabbim bana edebi güzel bir surette ihsan etmiş, edeplendirmiş.” Evet, siyer-i Nebeviyeye dikkat eden ve Sünnet-i Seniyyeyi bilen, kat’iyen anlar ki, edebin envâını, Cenâb-ı Hak, Habibinde cem etmiştir.

Okunan Yer: On Birinci Lem'a, 6. 7. Nükteler
Açıklayan: Mehmed Kırkıncı Hocaefendi

İndirme Linkleri
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hb (doğrulanmadı)
Allah razı olsun çok istifade ediyoruz da ,nükteler yanlış yazılmış sanırım
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hakan
videoları indiremiyorum yardımcı olurmusumuz Nurpenceresi: Değerli Kardeşimiz; Bir problem görünmemektedir. Sunucuya bazen çok yüklenildiğinden anlık sıkıntılar olabilir. Tekrar denemenizi istirham ederiz. Selam ve dua ile
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
adem
Hocamızın duruşu bile müthiş ders....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...