AYDIN

Ege Bölgesinde yer alır. Yüzölçümü 8007 km2’dir. İzmir, Manisa, Denizli, Muğla illeri ve Ege denizi kıyıları ile çevrilidir. Merkez ilçesinden başka, Bozdoğan, Buharkent, Çine, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenihisar ve Yenipazar adlı on altı ilçeye ve otuz bucağa ayrılmıştır. Sınırları içinde 509 köy bulunur.

Topraklarının yüzde 63’ü dağlık olup, Büyük Menderes Ovası, Çine ovası, Büyük Menderes Nehri ve kolları, Bafa gölünün bir kısmı il sınırları içinde kalır. İlin ekonomik değere sahip mahsulleri arasında pamuk, üzüm, incir, zeytin ve tütün başta gelir.

Türkmenler 10. yüzyıldan itibaren bu ilin bulunduğu bölgeye gelmeye, kırsal alanlarda yerleşmeye başladılar. Bir süre sonra belli bir isim (Aydın Beyliği) ve bayrak altında Ege Denizinin Anadolu kıyılarında siyasî ve ekonomik güç elde ettiler.

Aydın Beyliğinin hükümdarları kültür, sanat ve bilim hayatına önem vermişlerdi. Yörede günümüze ulaşan cami, medrese, türbe gibi mimarî eserlerin yanı sıra, günümüze ulaşan ve çeşitli kütüphanelerde bulunan değerli el yazma eserler bulunmaktadır. Aydınoğulları Beyliği, 14. yüzyılın sonlarında Osmanlı Devletine katılmıştır.
Yükleniyor...