BAHR-İ AHMER (Kızıl Deniz)

Afrika ile Arap Yarımadasını ayıran denizdir. Yüz ölçümü yaklaşık 438.000 km2’dir. Süveyş’ten güneydoğuya doğru yaklaşık 2100 km uzanan Kızıldeniz, Bâbülmendep ile Aden Körfezine, oradan da Hint Okyanusuna bağlanır. Batı kıyısında Mısır, Sudan ve Etyopya, doğusunda ise Suudi Arabistan ve Yemen Cumhuriyeti’nin toprakları vardır. Kızıldenizi Akdeniz’e bağlayan Süveyş
Kanalı, Avrupa ile Asya arasında önemli bir su yolu durumundadır.

Osmanlılar Kızıldeniz’in korunmasına her zaman önem vermiştir. 15. yüzyıldan itibaren Portekizliler Hint Okyanusu’nu ve dolayısıyla o bölgedeki ticareti ele geçirmeye çalışıyordu. Osmanlılar ise, okyanuslarda Portekizlilerle baş edebilecek durumda değildi. Fakat Mekke ve Medine gibi kutsal mekânları savunmak zorundaydı. Bu yüzden iç denizlerin hâkimiyetine önem verdi. Yabancıları Kızıldeniz’e sokmayarak Portekiz'in Hint Okyanusu ticaretini tümüyle denetlemesini engelledi ve Kuzey Afrika ile Ortadoğu'yu batıdan gelen Hıristiyan saldırılarına karşı en az 350 yıl savundu.

Kızıldeniz, sahip olduğu değerli maden yatakları ve petrol kaynakları sebebiyle her zaman batı ülkelerinin ilgisini çekmiş ve bu ülkeler için ideal sömürü alanları olarak görüldüğünden her zaman onların tehdit sahası olmuştur.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...