BAHR-İ MUHİT (BÜYÜK OKYANUS / PASİFİK OKYANUSU)

Dünyanın en büyük okyanusudur. Pasifik Okyanusu olarak da anılan Büyük Okyanus 155.557 milyon km2’lik bir alanı kaplar. Dünya yüzeyinin yaklaşık %28’ine sahiptir. Batı Amerika, Doğu Asya ve Doğu Avustralya arasında yer alan Pasifik Okyanusu kuzeyde Bering Boğazı yoluyla Kuzey Buz Denizine, batı ve güneybatıda Endonezya ve Malezya adaları yoluyla Hint Okyanusuna, Panama Kanalı, Magellan ve Drake Boğazları yoluyla Atlas Okyanusuna bağlanır. Güneyinde ise Antartika bulunur.

Ortalama 4.637 metre derinliğe sahiptir. En derin olduğu yer 11.033 metredir. Aynı zamanda, dünyanın derinliği en fazla olan okyanusudur.

İçerisinde irili ufaklı yirmi beş bine yakın ada bulunmaktadır. Japonya, Tayvan, Papua Yeni Gine gibi ada ülkeleri Pasifik Okyanusunda yer alır.
Dünya üzerindeki tüm volkanik hareketlerin % 90’ı burada meydana gelir. Derinliğinden kaynaklanan tsunamilerin (depremden kaynaklanan dalgalanmalar) hızı saatte 750 km gibi bir hıza ulaşabilmektedir. Büyük Okyanusta çoğu tesirli olan çok sayıda yanardağ vardır ki, bunlar “Büyük Okyanus Ateş Kuşağı”nı oluştururlar.

Toplam 135.663 km kıyısı vardır. Bunlar arasında Kanada, yaklaşık 32.747 km uzunluk ile en uzun kıyıya sahip olan ülkedir.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...