BALIKESİR

Balıkesir ili, Anadolu’nun kuzeybatısında yer alır. Önemli bir bölümü Marmara bölgesinin, Güney Marmara bölümünün Karesi yöresinde; diğer küçük bir bölümü ise, Kuzey Ege kesiminde yer alır.

1071 Malazgirt zaferinden sonra Selçuklu Türkleri Anadolu’ya hâkim olmaya başladı. Batı Anadolu’da Bizans karşısında olan Selçuklu uç beylerinden bir çoğu bağımsız beylikler kurdu. Bunlardan Kalemşah Beyin oğlu Karesi Bey de Karesi Beyliğini kurarak Balıkesir’i kendisine merkez yaptı. Daha sonra Osmanlıların egemenliğine giren Karesi, merkezi Kütahya olan Anadolu Beylerbeyliğine bağlı bir sancak merkezi oldu.

1862’den itibaren konar–göçer Yörük aşiretleri zorla bölgede iskâna geçirildi. 1878 yılı sonunda 93 Harbi sebebiyle gelen muhacirler bölgede yeni köyler kurdular. İzmir’in Yunanlılar tarafından işgâlinin hemen ardından, 16 Mayıs 1919 tarihinde Balıkesir’de toplanan Redd-i İlhak Cemiyeti silâhlı direniş kararı aldı. Kısa zamanda gelişen savunma hareketi sonucu Akhisar, Ayvalık, İvrindi cephelerinde düşmana karşı 13 ay boyunca savunma yapıldı. 30 Haziran 1920’de işgal edilen Balıkesir, 6 Eylül 1922’de kurtarıldı.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...