Block title
Block content

BARLA

 
Isparta ilimizin merkeze bağlı küçük bir beldesi olan Barla, Bediüzzaman Said Nursî’nin 1926’dan 1934’e kadar sekiz yıl boyunca göz hapsinde tutulduğu yerdir. Bediüzzaman Barla’ya sürgüne gönderildiğinde burası kuş konmaz kervan geçmez misali bir dağ köyüydü. Barla’ya sürülme sebebi ise, onu kalabalık şehirlerden uzaklaştırıp ücra bir köye atarak, onun mücadelesini ve Kur’ân’a olan hizmetine engel olmaktır.

Ancak Üstad Bediüzzaman’ın Barla’ya sürülmesiyle Barla, Nur’un ilk kapısı olur. Bediüzzaman burada büyük bir çınar ağacının yanında bulunan evde, milyonlarca mü’minin imanının kurtulmasına vesile olan Risale-i Nur’un büyük bir bölümünü te’lif eder.

Bediüzzaman burada kaldığı zaman zarfında, ekserî zamanlarını kırlarda, bağ ve bahçelerde geçirir, iki-üç saat kadar uzaklıktaki tenha bağlara çekilir, Çam Dağına çıkar, buralarda tefekkür eder, Nur Risalelerini te’lif eder; bir taraftan da te’lif ettiği risâleler Isparta ve havalisinde el yazısıyla çoğaltılıp kendisine gönderildiğinde bunları tashih ederdi.

Bir çok kıymetli eserini kaleme aldığı Barla ve Barla’daki evinin yanındaki çınar ağacı, Çam Dağındaki katran ağacı, Barla denizi dediği Eğirdir Gölü ona ilham kaynağı olur. Bediüzzaman 1934’te Barla’dan Isparta’ya getirilir. Bediüzzaman ömrünün diğer yıllarında da sık sık Barla’ya gelip gider.
Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3555 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...