BAYEZİD CAMİİ

İçinde bulunduğu semte ve yanındaki meydana ismini veren tarihî bir camidir. Sultan II. Bayezid tarafından yaptırıldı. İnşâsına 1500’de başlandı ve 1505’de bitirildi. Mimarının kim olduğu konusunda ihtilaf vardır. Mimar Hayrettin, Mimar Kemaleddin ve Yakupşah bin Sultanşah isimli mimarlardan biri tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

Külliye, bir cami, aşhane−imarethane, sübyan mektebi, tabhaneler, medrese, hamam ve kervansaraydan oluşur. Kendisinden daha önce yapılmış bulunan Fatih Külliyesi’nden farklı olarak simetrik yapılar şeklinde değil, dağınık bir şekilde inşâ edilmiştir.

Külliyenin merkezi Bayezid Camii’dir. 16.7 metre çapındaki ana kubbesi dört ayak üstüne oturtulmuştur. İki minaresi vardır ve bu iki minare arasındaki mesafe 79 metredir. Cami içerisindeki taş ve ahşap işçiliği ile vitraylar dikkat çekici güzelliktedir. Külliyenin imarethane ve kervansarayının bugüne ulaşan kısmı Beyazid Devlet Kütüphanesi tarafından kullanılmaktadır ve caminin solunda yer alır. Medrese ise caminin sağında ve oldukça uzağında yapılmıştır. Günümüzde Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Bediüzzaman İstanbul’da bulunduğu 1907-1910 yılları arasında, bugünkü Bayezid semtiyle bağlantılı olarak önemli olaylara şahid olmuştu. Bunların içinde özellikle Bayezid Camii’yle ilgili olan hatıralar Risale-i Nur’un pek çok yerinde görülür.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...