BİSMARCK (Prens Bismark)

Otto von Bismarck, ordudan ayrılıp toprakla uğraşan Prusyalı eski bir subayın oğlu olarak 1815 yılında dünyaya geldi. Altı-on iki yaş arasını sıkı bir eğitim ve disiplinin uygulandığı yatılı okulda geçirdi. 1835 yılında hukuk eğitimini tamamladı. 1847 yılında Prusya eyalet meclisine seçildi. Petersburg ve Paris’te büyükelçilik yaptı.

Berlin’e geri çağrıldıktan sonra devlet bakanı, ardından başbakan oldu. Bu arada dışişleri bakanlığını da beraber yürüttü. Alman imparatoru Birinci Wilhem ile uyumlu çalışarak çok sayıda reform yaptı. Prusya ordusunu çok güçlü hâle getirdi. İmparator ile başlayan etkili işbirliği yirmi altı yıl sürdü (1862-1888).

Kaynaklara göre Alman birliğinin kurulmasındaki en büyük rolü Bismarck’a aitti. Önce Avusturya’yı, sonra da Fransa’yı yenen Prusya orduları, Paris’e girdikten sonra Almanya’nın İmparatorluk olduğu ilân edildi ve Versailles Sarayında düzenlenen bir törenle Birinci Wilhelm, “Kayzerlik Tacı”nı giydi.

Üstad Bediüzzaman Risale-i Nur’da Bismarck’ı

“On dokuzuncu asrın en akıllı ve en büyük bir filozofu ve siyasetin ve içtimaiyat-ı beşeriyenin en mühim bir şahsiyeti”,

“Amerika ve Avrupa’nın zekâ tarlaları Mister Carlyle ve Bismarck gibi böyle dahî muhakkikleri”

ifadeleriyle bahseder ve İslâmiyet hakkındaki takdir dolu sözlerini dikkate verir. Bismarck’ın Kur’ân-ı Kerim hakkındaki “Başka kitaplar, hiçbir cihette Kur’ân’a yetişemez. Hakiki söz odur, onu dinlemeliyiz” sözünden hareketle “Ben de bütün kanaatimle derim ki: Avrupa ve Amerika İslâmiyetle hamiledir; günün birinde bir İslâmî devlet doğuracak” demiştir.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...