CÂMİÜ’L-EMEVÎ

Emevî Camii Şam’da, Emevîler devrinde yapıldı. Bugünkü hâlini Halife Velîd bin Abdülmelik tarafından yapılan genişletmeyle aldı (705-715).

Mimarî özellikleri ve süslemelerinin güzelliğinin yanı sıra Şam’ın sosyal, siyasal, ilmî ve dinî hayatında önemli bir mekân oldu. Birçok medreseyi içinde barındıran cami, İslâm tarihi boyunca eğitim ve öğretim alanında önemli bir rol oynadı. Birbirinden farklı dinî ilim meclislerinin olduğu medreselerde, ilmî sohbetler yapılır ve diğer İslâm ülkelerinden gelen meşhur âlimler sohbetlere katılarak görüşlerini aktarırlardı. Şam’a yeni gelen bir âlim, büyük ilgi gören bu sohbetlerde ilmî yeteneğini ispat edemezse âlimlerin ve halkın iltifatına mahzar olamaz, tutunamayıp giderdi. Osmanlı devrinin sonlarına kadar canlılığını korudu.

Bediüzzaman Said Nursî, 1911 yılında henüz 35 yaşındayken Van’dan Şam’a gitti ve buradaki Emevî Camiinde bir hutbe verdi. Bu hutbe Hutbe-i Şâmiye adıyla daha sonra Türkçe olarak yayınlanmıştır. On bin kişinin ve yüz ilim adamının katıldığı hutbe çok büyük ilgi gördü. Şam’da bir hafta içinde iki defa basıldı. Üstad Bediüzzaman hutbede, İslâm dünyasının geri kalış sebeplerini anlatmış, bunlar için çözüm yolları sunmuştur.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...