Block title
Block content

CEBEL-İ KAMER

 
İslâm kaynaklarına göre Nil Nehri, Ekvator’un güneyinde kalan Cebel-i Kamer’den (Ay Dağı) çıkar. Bu dağdan çıkan on nehir, beşer beşer olmak üzere aynı bölgede iki göle dökülmektedir. Bu göllerin her birinden bir veya birkaç nehir çıkıp kuzey yönünde akarak üçüncü bir göle karışır ve bu gölden itibaren de, Mısır Nil’i başlar (bk. Nil maddesi).

Günümüz kaynaklarında Nil Nehrinin kaynağı olarak Ekvator çizgisinde yer alan ve Afrika’nın en büyük ve en önemli gölü olan Victoria Gölü gösterilmektedir. Bu göl 68 bin km2’lik alanıyla dünyanın ikinci büyük gölüdür. Uganda, Tanzanya ve Kenya’nın bu göl ile sınırı bulunur. Nil Nehrinin en uzaktaki kaynağı olarak da Burundi’deki Doğu Afrika Göller bölgesinde yer alan Kagera Irmağı gösterilir. Bu ırmak Tanzanya, Raunda ve Uganda’nın sınırlarını oluşturduktan sonra Victoria Gölüne katılır.
Paylaş

Yorumlar

azelea
merhaba, efendim kamer dağının yeri nerededir. Veya ismi değişmiş ise günümüz ismiyle hangi dağdır. Rwenzori'yi bir araştırmanızı tavsiye ederim. Victoria gölünden çıktığı sanılan nil nehri Albert gölüne dökülür. Sanki Albert gölünden bir daha doğar. Albert gölünü sadece Victoria gölünden gelen sular beslememektedir. Rwenzori (Kamer Dağı) den doğan nehirler ve sularda Albert Gölünü beslemektedir. Victoria Gölüne geçersek eğer; Victoria gölüne de akan büyük nehirler vardır. Kagera, akagera, Akanyaru, Ruvubu gibi (şimdilik aklıma gelenler bunlar) ve bunları besleyen yüzlerce kollar vardır. Kamer dağlarının yeri günümüzde tam bilinmesede Kuzeyden Güneye Alebert Gölü, Eduvard Gölü, Kivu gölü ve tanganyika gölleriyle uzantılı bölgede Kamer Dağı veya dağları olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...