CELÂL BAYAR

1883 yılında Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı Umurbey köyünde dünyaya gelmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin üçüncü Cumhurbaşkanıdır. İkinci Abdülhamid, Meşrutiyet, Cumhuriyetin ilânı ve Tek Parti dönemi, çok partili hayata geçiş, 27 Mayıs 1960 askerî darbesi gibi çok büyük çalkantıların yaşandığı bir dönemde yaşamıştır. Çok partili hayata geçişe imkân sağlayan çalışmaların etkin simaları arasında yer almıştır. Darbeyle indirilip ölüm cezasına çarptırılan Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmiştir.

Celâl Bayar 22 Mayıs 1986 tarihinde, 103 yaşında İstanbul’da öldü. Cenazesi devlet töreni ile kaldırıldıktan sonra kendi köyü olan Umurbey’de toprağa verildi.

Bediüzzaman Said Nursî, Demokrat Parti’nin kuruluşundan itibaren açık bir şekilde Demokrat Parti’ye destek vermişti. Bu arada seçimleri kazandıktan sonra Cumhurbaşkanlığına seçilen Celâl Bayar’a gönderdiği tebrik telgrafında “Zatınızı tebrik ederiz. Cenâb-ı Hak sizi İslâmiyet ve vatan ve millet hizmetinde muvaffak eylesin” dileğinde bulunmuş, Bayar da; “Samimî tebriklerinizden fevkalâde mütehassıs olarak teşekkür ederim” telgrafıyla karşılık vermişti. Bundan sonraki dönemde de Bediüzzaman, Cumhurbaşkanı ve bakanlara açık mektuplar yayınlayarak, din ve vicdan özgürlüğü konusunda yaptıkları çalışmalara destek ve teşviklerde bulundu.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...