ÇİN

Asya’nın doğusunda yer alan bir ülkenin resmî adı Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Başkenti Pekin, yüzölçümü 9.571.300 km2 ve nüfusu 1991 yılı itibariyle 1 milyar 149 milyon 667 bindir. Nüfusun yüzde 93’ünü Çinliler oluşturur. Bunların yanında Cuanglar, Uygurlar, Kazaklar, Özbek Türkleri, Tibetliler, Moğollar, Huylar, Meolar, Koreliler, Mançurlar gibi çok çeşitli azınlık grupları da vardır. Azınlık grupların çok oluşu ülkede konuşulan dillerin sayısını artırmakla birlikte en fazla konuşulan dil resmî dil olan Çince’dir.

İstatistiklere göre nüfusun yüzde 71’inin herhangi bir dine bağlı olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu yüzdenin dışında Çin’in eski dinlerinden Budizm’e mensub olanların oranı da yüzde 6’dır. İnançlılar içinde Budistlerden sonra sayı bakımından ikinci sırayı Müslümanlar alır.

Çin, dünyanın yedi harikasından biri olan Çin Seddi’ne sahiptir. Çin Seddi, Batı Mançurya’dan Pamir Ovasına uzanan ve bugünkü Sibirya ile Moğolistan’a hakim olan Hunlar’ın akınlarına karşı yapılmıştır. 2.400 km uzunluğundaki Çin Seddi’nin yüksekliği ise bazı yerlerinde 9 metreyi, bazı yerlerinde de 12 metreyi bulmaktadır.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyaya hızla yayılan sosyalizm, Çin’i de etkiledi. 1935’te Mao’nun ateşlediği komünizm, II. Dünya Savaşının araya girmesiyle kısmen söndü. Fakat savaşın hemen ardından komünizm faaliyeti hızlandı. Sonunda 1 Ekim 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilân edilmesiyle zirveye ulaştı ve devletin başına Mao getirildi. Yaptığı devrimlerle Mao, komünist olmayanlara büyük sıkıntılar çektirdi. Ölümüyle bu sıkıntılar büyük ölçüde hafifledi. Üstad Bediüzzaman, Çin’i de etkisi altına alan komünizm gibi din karşıtı akımlara karşı Risale-i Nur’un büyük bir set olduğunu yazar.

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...