DİYARBAKIR

İl topraklarının bir bölümü Doğu Anadolu Bölgesi, daha büyük bir bölümü Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer alır. Dağlarla çevrili, ortası çukurlaşmış bir alanda yer alan il, yüzey şekilleri açısından düzenli bir yapı gösterir. Yüzölçümü 15.355 km2’dir. Topraklarının sularını daha çok Dicle Irmağı ve kolları, batı kesimindeki küçük bir alanın sularını ise Fırat Irmağı toplar. Topraklarının üçte biri ovadır. Kuzeydoğu kesimlerinde yaylalara rastlanır. Dağlardaki ormanlar dışında, ilin doğal bitki örtüsü steptir.

Tarihî yapılarının en önemlisi, dünyaca ünlü Diyarbakır Kalesidir. Ulucami de diğer yapılar arasında dikkat çeker. İlin evlerinin bazısı köşk ve saray niteliğindedir. Bunlar Artuklu, Akkoyunlu, Osmanlı mimarîlerinin özgün bir bileşimidir.

Bu il, Üstad Bediüzzaman’ın Şark Üniversitesini tesis etmek istediği şehirlerden biridir. Üstad II. Meşrutiyetin üçüncü senesinde Diyarbakır’da halka Şark Üniversitesiyle ilgili konuşma yapmıştır. Halkın, bu üniversiteyi istediği ve bu konuda onların tercümanı olduğunu söyler. Üstadın üniversite açma isteği o zaman gerçekleşmese de, bu ilde Risale-i Nur hizmeti yayılır. Diyarbakır’daki faal Nur talebeleri dershaneler açarlar.

Üstad Bediüzzaman vefat etmeden önce 1960’da Isparta’da iken, iki şehre gitmek istediğini talebelerine söylemişti. Bu şehirlerden biri Diyarbakır, diğeri Urfa idi. Üstad Bediüzzaman yalnızca Urfa’ya gidebildi ve orada vefat etti.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...