Block title
Block content

EFLÂNİ

 
Karabük’e bağlı bir ilçe olan Eflâni’nin nüfusu 2000 yılı rakamlarına göre 3.897, yüzölçümü 536 km2’dir.

Fatih Sultan Mehmed zamanında, 1469’da fethedildi ve Kastamonu’nun bir sancağı hâline getirilerek Anadolu Beylerbeyliğine katılması üzerine, Eflâni de bu bölge dâhilinde yerini aldı. Bu gelişme Eflâni’nin askerî değerini kaybetmesine, bunun yerine çevre köyleri için bir pazar yeri olma özelliğini kazandırdı. Bu yüzden pek çok kaynakta adı Eflâni’den “Pazar” adıyla bahsedilmektedir.

Kanunî Sultan Süleyman devrinde Eflâni küçük bir kadılık olarak teşkilâtlandırıldı ve Kastamonu Sancak Beyliğine bağlandı. Tanzimattan sonra Kastamonu vilâyetinin Safranbolu ilçesine bağlı bir bucak oldu.
1927 yılında Safranbolu’nun Zonguldak iline bağlanması ile Eflâni de bucak özelliğini koruyarak Zonguldak İli sınırları içine alındı. 1953 yılında ilçe merkezi oldu. 1996 yılında Karabük’ün de il olması ile Eflâni ilçe haline getirildi.

Risale-i Nur Külliyatınının pek çok yerinde Eflâni, burada Nur hizmetinde bulunan Nur talebelerinin adıyla anılır. Bediüzzaman Sav, Barla, Emirdağ gibi yerlerle birlikte Eflâni’yi de Risale-i Nur’un ekseriyetle yayılıp okunduğu kasaba ve köyler arasında zikrederek, buraları “Dershane-i Nuriye ve Medrese-i Nuriye” ünvanlarıyla yâd eder.

Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1835 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...