Block title
Block content

EMİRDAĞ

 
Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir (bk. Afyon). Yüzölçümü 2.714 km2 olan Emirdağ, kuzeyde Eskişehir, doğuda Konya ili, güneyde Bolvadin, batıda da Bayat ilçeleriyle çevrilidir. İlçe topraklarının yüzey şekillerini dağlar ve platolar oluşturur. 1990 yılının sayımına göre ilçenin nüfusu 55.543’tür.

Üstad Bediüzzaman, 1944 yılının Haziran ayında Denizli hapsinden beraat ettikten sonra, Emirdağ’da zorunlu ikamete tabi tutuldu. 1947’nin sonlarına kadar burada kaldı. 1948-1949 yılları arasında, Afyon Cezaevinde 20 ay tutuklu kaldı. Tahliye edildikten sonra tekrar Emirdağ’a geldi; 3-4 sene kadar Emirdağ’da kaldı. Bu süre zarfında zaman zaman İstanbul’a gitti. Bundan sonra da Isparta’ya yerleşti. Hem devamlı hava değişikliğine olan ihtiyacı, hem de hizmetle ilgili olarak talebeleriyle görüşmek için zaman zaman Emirdağ’a geldi.

“Gizli cemiyeti var. Emirdağ’da onunla meşgul oluyor” iddialarıyla kimsenin yanında durmasına izin verilmedi, camiye gitmesi dahi yasaklandı. Eserlerini tashih için çıktığı kırlarda yalnız çalıştı, yalnız gezdi. Birkaç kez zehirlendi ve Allah’ın muhafazasıyla kurtuldu.

Talebeleriyle yazıştığı bu dönem mektupları Emirdağ Lâhikası I ve II olarak Risale-i Nur’a dahil edilmiştir.
Paylaş
Yükleniyor...