Block title
Block content

ERBED İBNİ KAYS

 
Erbed ibni Kays, Âmir bin Tüfeyl ile birlikte Resul-i Ekrem Efendimize (a.s.m.) suikast plânı yaptılar. Âmir arkadaşına “Ben onu meşgul edeyim, sen arkadan darbeyi indir” dedi. Resulullah’ın yanına gittiler ve konuşmaya başladılar. Ancak Erbed bir türlü vuramıyordu. Sonra ayrıldılar. Âmir Erbed’e “Niçin vurmadın?” diye sordu. Erbed, “Nasıl vurayım, vurmak istiyordum. Ancak aramıza sen geçiyordun. Seni mi öldürseydim yani?” dedi.

Ayrıldıktan sonra Âmir, arkadaşı Erbed’e, “Gel tekrar yanına gidelim, ben onu oyalarken sen arkadan kılıçla vur. Eğer biz onu öldürürsek arkadaşları bizimle savaşmayı göze alamayacak ve bizden kan bedelini almaktan başka bir şey yapamayacaklardır” dedi.

Resulullahın (a.s.m.) yanına vardılar, ancak Erbed elini kılıcın kabzasına götürmüş bir türlü çekemiyordu. Durumu fark eden Resul-i Ekrem (a.s.m.) oradan ayrıldı. Âmir ve Erbed Medîne’yi terkettiler. Yolda giderken Erbed’e bir yıldırım çarptı ve kömür gibi oldu. Âmir’in de boğazında bir çıban çıktı ve atının sırtında can verdi.

Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1690 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...