FARS BAHRİ (Basra Körfezi)

Arabistan Yarımadasının doğusu ile İran’ın güneybatısı arasında kalan Hint Okyanusu’na bağlı körfezdir. Yüz ölçümü 240.000 km2’dir.

Körfezin İran sahili yüksek ve dağlık olmasına karşılık Arap sahilleri düz ve kumluktur. Körfezdeki en büyük ada topluluğu ise Bahreyn yöresindedir. Daha önce balıkçılık, inci ve sedef avcılığının çok yapıldığı körfezde petrol çıkmasıyla çevresindeki ülkeleri zenginleştirdi ve bu meslekler zamanla terk edildi. Dünya petrol üretiminin üçte biri körfez bölgesinde gerçekleştirilirken yine dünya petrol rezervlerinin üçte ikisi körfez bölgesinde bulunduğu tahmin ediliyor.

1516-1517 yıllarında Suriye ve Mısır’ı idaresine katarak Kızıldeniz’e ulaşan Osmanlılar, 1534’te de varlığını Irak’ta ve Basra körfezinde hissettirmeye başladılar. Osmanlılar bu bölgelere Basra körfezine inmek, Kızıldeniz’in ve kutsal toprakların korumasını pekiştirmek ve dolayısıyla Hindistan’a doğru uzanan Uzakdoğu Müslümanlarının savunmasında etkili olmak için gelmişlerdir.

Osmanlı gücü körfezden çekildikten ve petrolün keşfinden sonra İngilizler, Fransızlar ve Amerikalılar bölgede etkili güçler olarak görülmüştür. 1947’de Hindistan hâkimiyetini kaybeden İngiltere körfezdeki askeri gücünü de azaltınca körfezdeki hâkimiyeti de azaldı. 1961’de Küveyt, 1971’de Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri bağımsızlıklarına kavuştular. Bugün körfezde sınırı olan ülkeler İran, Irak, Küveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Uman’dır.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...