FETH-İ İSTANBUL

Fatih Sultan Mehmed padişah olduktan sonra, en büyük ideali olan İstanbul’un fethi için hazırlıklara başladı. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra, Bizans İmparatoru Konstantin’e bir elçi göndererek, kan dökülmeden şehrin teslim edilmesini istedi. Fakat İmparatordan gelen savaşa hazırız mesajı üzerine, İstanbul’un kara surları önüne gelen Osmanlı ordusu, 6 Nisan 1453’de kuşatmayı başlattı. Osmanlı donanması ise Haliç’in girişinde ve Sarayburnu önünde demirlemişti.

Osmanlı Ordusundaki er sayısı 150.000 ile 200.000 arasındaydı. Bu kuvvetlere Rumeli ve Anadolu beylerine bağlı çeşitli kuvvetler de katılmıştı. Çok şiddetli çarpışmalar oluyor, Bizanslılar şehri koruyan surların zarar gören bölümlerini hemen tamir ediyorlardı. İstanbul’un fethinin kolaylaştırılması için 21-22 Nisan gecesi yaklaşık 70 parça gemi karadan Haliç’e indirildi.

53 gün süren ve 19 Nisan, 6 Mayıs, 12 Mayıs ve 29 Mayıs’ta yapılan dört büyük genel hücumun ardından Doğu Roma İmparatorluğu’nun 1125 yıllık başkenti olan İstanbul, 29 Mayıs 1453 salı günü fethedildi.

İstanbul hakkında ayrıntılı bilgi için bk. İstanbul maddesi.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...