Block title
Block content

GAZVE-İ TAİF

 
Taif, Suudi Arabistan’ın batı kesiminde Mekke yönetim bölgesinde bulunan bir şehirdir. Deniz yüzeyinden 1.879 m. yükseklikte, Mekke’nin doğusundaki bir düzlükte yer alır.

Savaş bu şehirde geçtiği için adını buradan alır. Huneyn Savaşının bir uzantısı olarak Hicretin 8. yılında Hevâzin Kabilesi ile Hz. Peygamber (a.s.m.) arasında gerçekleşmiştir. Hevâzin Kabilesi Huneyn Savaşında yenilgiye uğrayınca Taif’e sığındı. Müslümanlar da arkalarından gitti ve çarpışmalar orada devam etti. Yalnız bu savaş diğerlerinden farklıydı. Sağlam surlarla çevrili bölgeyi almak kolay değildi. Taifliler hem yiyecek bakımından, hem de gelir kaynaklarının zenginliğinden dolayı üstün durumdaydı.

Müslümanlar birçok taktik kullandılar. 15 günlük kuşatma sırasında mancınık ve Debbâbe denilen ağaç tanklar gibi ağır âletler kullanıldı. Fakat bir sonuç alınamadı.

Hz. Peygamber (a.s.m.), kalenin alınması için çok kan döküleceğini anladı. Atılan oklarla 12 Sahabe de şehid olmuştu. Taiflilerden bir zarar gelmeyeceği fikri kabul edildi. Müslümanlar kuşatmayı bırakıp çekildiler. Taifliler ise, bir sene sonra Müslüman oldular. Taife sığınan Hevâzin Kabilesi reisi Malik de İslâmiyeti kabul etti.
Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1746 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...