Block title
Block content

HALİÇ

 
İstanbul Boğazının güneybatısına açılan deniz girintisidir. İstanbul şehrinin Avrupa yakasındaki iki önemli yerleşim alanı olan İstanbul ve Beyoğlu kesimlerini birbirinden ayırır. Biçimi yaya benzer ve uzunluğu yaklaşık 8 km’dir. Derelerin taşıdığı alüvyonlarla dolduğundan yukarı kesimlerinin derinliği azdır. Boğaza yaklaştıkça derinliği artar. Unkapanı Köprüsü altında 40 m. kadar olan derinlik, Galata Köprüsü altında 60 m’ye yaklaşır.

Fırtınalara karşı korunmalı, deniz ulaşımına elverişli bir liman durumundadır. Kıyılarındaki başlıca semtler kuzeyde Kasımpaşa, Hasköy, Halıcıoğlu, Sütlüce; güneyde Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray ve Eyüp’tür. İki kıyısı üç köprüyle birbirine bağlanır: Galata, Unkapanı ve Haliç Köprüleri.

Tarihin her döneminde bu önemini korumuştur. 16. yüzyıla kadar ana üs olarak Gelibolu’yu kullanan Osmanlı Donanması, daha sonra burada üslendi. Bu dönemde güzel evler, köşkler, korular ve saraylarla süslenen Haliç Kıyıları, Lâle Devri’yle müzik ve edebiyata da konu olan Sadabad eğlenceleri ve kayık gezintileriyle de bilinir.
Paylaş
Yükleniyor...