Block title
Block content

HIZIR (A.S.)

 
Hz. Mûsâ (a.s.) zamanında yaşayan, Kur’ân-ı Kerimde bahsi geçen ve kendisine İlâhî bilgi ve hikmet öğretilen kişidir. Bu Kehf Sûresinde şöyle ifade edilir: “Orada kullarımızdan öyle bir kul buldular ki, ona katımızdan bir rahmet vermiş ve tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.” Ve devam eden âyetlerde (65-82. âyetler) Hz. Mûsâ ile olan yolculuğu ve bu esnada aralarında geçen olaylar ve konuşmalar anlatılır. Bu yolculuk esnasında Hızır Aleyhisselam, Hz. Mûsâ’ya ledün ilmini öğretmiştir. Ledün ilmi, olayların içyüzünü bilme mânâsına gelmektedir.

Hz. Hızır’ın peygamber olup olmadığı konusunda değişik görüşler bulunmasına rağmen velâyeti konusunda ittifak edilmiştir.

Otsuz ve çorak bir mekana oturduğunda ansızın o otsuz yerin yeşillenmesi sebebiyle, yeşillik mânâsına gelen Hızır namıyla yad edilmiştir.

Hz. Hızır’ın halen hayatta olduğunu ve hayatın beş tabakasından birisinde yaşadığını, Bediüzzaman Mektûbat adlı eserinde ifade etmektedir. Onun yaşadığı bu hayat tabakasının kendine özel şartları vardır ve bizim yaşadığımız hayattan çok daha farklıdır. Mesela, ihtiyacı olmadığı halde istediği zaman yemek-içmek, bir vakitte birçok yerlerde bulunabilmek gibi bir derece serbest hayat mertebesidir.
Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2455 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

bahaddingeylani
bugün bir mümin kardeşimiz ayette geçen şahsın hızır (a.s) olduğunu nerden anlayabileceğimizi sordu çünkü açıktan adı geçmiyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (m.ali)
Kur'ân-ı Kerîm'de, Hızır (a.s.)'ın isminden açıkça bahsedilmez. Ancak Kehf Sûresi'nin 60-82. âyetlerinde yer alan Hz. Mûsâ ile ilgili kıssadan "Katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve kendisine ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kul..." (18/65) diye sözü edilen şahsın Hızır (a.s.) olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü bizzat Peygamber Efendimizden gelen sahîh hadislerde bu şahsın Hızır olduğu açıkça belirtilmiştir (bk. Buhârî, İlm 16, 44, Tefsîru'l-Kur'ân, Tefsîru Sûrati'l-Kehf 2-4; Müslim, Fedâil 170-174).
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...