HUNEYN SAVAŞI

Huneyn, su kaynaklarından mahrum, çöllerle kaplı olan bir vadidir. Mekke’den 10 mil uzaklıktadır. Savaş bu vadide meydana geldiği için adını buradan alır. Hevâzin Gazvesi de denir. Kur’ân-ı Kerimde adına yer verilen iki savaştan biridir. Hz. Peygamber (a.s.m.) ile Hevâzinliler arasında yapılan savaş Hicretin 8. yılında gerçekleşmiştir.

Hevâzin Kabilesi ile Kureyş arasında Cahiliye Döneminden beri süregelen bir düşmanlık vardı. Bu düşmanlık Kureyş’e mensup olduğu için Resul-i Ekreme (a.s.m.) ve onun getirdiği İslâmiyete de yönelmişti.

Mekke teslim alınmış, Arap Yarımadasının çoğunluğu İslâmı kabul etmişti. İslâmı kabul etmeyen Hevâzin ve Sakif Kabileleri vardı. Bu iki kabile de İslâma karşı mücâdele etmeye karar verdi ve bir ordu hazırladılar.

Peygamber Efendimiz de (a.s.m.) 27 Ocak 630’da 12 bin askerle yola çıktı. Hevâzinliler ve Sakifliler Evtâs’ta toplanmaya başladı. Huneyn’e gelen İslâm ordusu, bir öncü birlikle harekete geçti. Ancak Hevâzinliler, askerleri ok yağmuruna tuttular. Öncü birlik dağıldı ve İslâm ordusu düzensiz bir şekilde geri çekilmeye başladı. Kur’ân-ı Kerimde Tevbe Sûresinde bu bozguna, bazı Müslümanların kendilerine çok güvenmeleri ve ordunun büyüklüğünden övünmeleri sebep gösterilmiştir.

Dağılan ordunun toparlanmasıyla Hevâzinliler yenilgiye uğratıldı. Yenilginin ardından kaçanların büyük kısmı Taif’e ve Nahle’ye yöneldiler. Bu savaşta 200 Müslüman şehit olurken, müşriklerden de 300 kişi öldü.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...