Block title
Block content

HÜSEYİN AVNİ ULAŞ

 
Cumhuriyet döneminin ilk demokratlarından sayılan, ateşli kişiliği, düşünceleri ve hitabetiyle tanınan Hüseyin Avni Ulaş, 1887’de Erzurum’da doğdu. 1901’de Erzurum Mülkiye İdadisine kaydoldu. 1912’de Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

İstanbul’da avukatlık yaparken 1914 yılında askerlik görevine başladı. Yedeksubay, teğmen ve üsteğmen olarak, Ruslar’la savaştı. 1918’de Bitlis ve Kars’ın kurtuluşuna katıldı. Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin kurucuları arasında yer aldı. İzmir işgalini protesto eden öncülerindendi. Erzurum Umumî Kongresinde, Bayezid Temsilcisi seçildi. Erzurum’dan son Osmanlı Meclisine seçilip Millî Misak’ı imzaladı. Sonra Ankara’ya geldi. İlk Mecliste iki defa Meclis Başkan Vekili seçildi.

Birinci Meclis’te birtakım siyasî fikir ayrılıkları ortaya çıktı. Birinci Grup olarak anılan Müdafaa-i Hukuk Grubu, Meclis’in çoğunluğunu devre dışı bırakmıştı. Devre dışı bırakılanlar “İkinci Grup” olarak anıldı. Hüseyin Avni, bu grupta yer aldı.

Muhalif kişiliği nedeniyle sürekli izlenen Hüseyin Avni Ulaş’ın ismi ‘İzmir Suikastı” zanlıları arasına yer aldı. Ancak Ulaş yargılandığı İstiklal Mahkemesinde beraat etti. Uzun süre maddî sıkıntılar çeken Ulaş, Başbakan Refik Saydam’ın yardımıyla 7 Temmuz 1939’da İstanbul 5. Noteri olarak tayin edildi ve Kandilli’de 23 Şubat 1948’de vefat etti.
Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1928 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...