Block title
Block content

İSMAİL (A.S.)

 
Hz. İbrahim’in oğludur. Kendisi de peygamberdir. Hz. İbrahim’in hanımı Sâre, kendisinin çocuğu olmadığı için Hz. İbrahim’i câriyesi Hacer’le evlendirdi. Hz. İsmail bu evlilikten dünyaya geldi. Hz. İsmail babasının yaşlılık döneminde dünyaya geldi ve çok küçükken babası tarafından Kâbe’nin bulunduğu yere bırakıldı.

Sonraki yıllarda babası İbrahim (a.s.) tarafından Cenâb-ı Hakka kurban edilecekti. Ancak Cenâb-ı Hak buna müsaade etmedi. Sonra İsmail (a.s.) babası ile birlikte Kâbe’nin temellerini yükseltti ve bu kutsal mekânı temiz tutmakla görevlendirildi.

Hz. İsmail Kur’ân’da, uslu çocuk, teslim olan, namazı ve zekâtı emreden, sabreden, hoşnut olunan, sözüne sadık, resul ve nebî gibi niteliklerle anılmaktadır.

İslâmî kaynaklardaki bilgilere göre Hz. İsmail (a.s.) uzun boylu, güzel yüzlü, kırmızımsı tenli, geniş omuzlu, elleri ve ayakları uzun, çok güçlü ve kuvvetliydi. Ok atıcılık ve ata binicilikte mahirdi. Elli yıl peygamberlik yaptı. 137 yaşında vefat etti ve Kâbe’nin çevresindeki Hicr’de annesinin yanına defnedildi.
Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1785 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...