Block title
Block content

ISPARTA

 
Akdeniz bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Konya, Antalya, Burdur ve Afyonkarahisar illeriyle çevrilidir. Yüzölçümü 8.933 km2’dir. 2002 sayımına göre nüfusu 514.379’dur.

Bediüzzaman Said Nursî, 1926 senesinde ilk önce Burdur’a, ardından da Isparta’nın bir nahiyesi olan Barla’ya sürgün edildi. Yaklaşık sekiz sene burada ikamete mecbur bırakıldı. 1934’de Barla’dan Isparta’nın merkezine getirildi ve dokuz ay da burada tutuldu.

Bediüzzaman 1935’de Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Yüzü aşkın Risaleden yalnız Tesettür Risalesi’nden (Yirmi Dördüncü Lem’a) dolayı açılan dâvâ sonrasında buradan alınarak Eskişehir Hapishanesine gönderildi.

Üstad Bediüzzaman, buradaki dokuz aylık göz hapsi sırasında Lem’alar adlı eserindeki 19, 20, 21, 22, 24, 25 ve 26. Lem’a’yı telif etti.

Risale-i Nur’un ilk telif yeri olması ve talebelerinin büyük bir şevkle bunları çoğaltıp yayma gayretlerinden dolayı Isparta, Üstad Bediüzzaman’ın nazarında ayrı bir yere sahiptir. “Gül ve Nur fabrikası kahramanları, Isparta kahramanları” şeklinde isimlendirdiği buradaki talebeleri Risale-i Nur’a büyük bir ciddiyet ve cesaretle hizmet etmişlerdir. Eserlerinde üç cihette Ispartalı olduğunu belirten Üstad Bediüzzaman, bir cihette bu talebelerinin hatırı için Ispartalı olduğunu, Isparta’yı taşıyla toprağıyla sevdiğini ifade etmiş, bu gerçek kardeşleri uğruna kendisini dahi feda edebileceğini söylemiştir.
Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1907 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...