Block title
Block content

İTALYA

 
İtalya, 20 bölgeden oluşan bir Cumhuriyettir. Yüzölçümü 301.230 km2, nüfusu ise 58.720.890’dir. Toplam 109 adet şehir ve kasaba bulunan ülkenin başkenti Roma’dır. Her bölge birbirinden farklı olup, kendi yerel hükümeti bulunur.

Ülke, coğrafî açıdan âdeta çizme şeklinde bir yarım adadır. İtalya’nın batısında Fransa, kuzeyinde İsviçre ve Avusturya, kuzeydoğusunda Slovenya, doğu, güney ve batısında ise Akdeniz yer alır.

Tarih boyunca, Yunan ve Roma uygarlıkları başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İtalya 1861 yılında Sardunya ve Sicilya adaları ile birlikte yarım adadaki şehir devletlerinin, kral Victor Emmanuel’in yönetiminde birleşmesiyle üzerindeki Fransa ve Avusturya hegemonyasından kurtularak bağımsızlığını ilân etti. 1946 yılında parlamenter rejime geçildi. İtalya Avrupa Birliğinin ve NATO’nun kurucu üyesidir. 1999 yılında Avrupa Para Birliği’ne dahil oldu.

İtalya’nın resmî dili olan İtalyanca ülkenin tamamına yakın bölümünde konuşulmaktadır. Resmi dini Hiristiyanlıktır (Katolik).

Ülke içindeki isyanlarla yorgun düşen Osmanlı Devleti, 1911 yılında Trablusgarp’a giren İtalya ile de savaşmak zorunda kalmıştı. 1912’de on iki İtalyan savaş gemisinden oluşan bir filo, Skiros adası açıklarında Osmanlı filolarını batırdılar, daha sonra da Rodos ve 12 adayı ele geçirdiler.

Birinci Dünya Savaşında, Osmanlı Devletiyle birlikte ittifak devletleri arasında yer alan İtalya, daha sonra savaşın seyrine göre saf değiştirerek İtilâf devletleri arasına katılmıştır. Savaş sonrasında galip devletlerin, Osmanlı topraklarını işgal plânları çerçevesinde başta Antalya ve çevresi olmak üzere Türkiye’nin güneyini işgal eden İtalyanlar, Kurtuluş Savaşında topraklarımızdan çıkarılmıştır.

Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1651 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...