KANÛNÎ SULTAN SÜLEYMAN

Kanûnî Sultan Süleyman 27 Nisan 1495 Pazartesi günü, Trabzon'da doğdu. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Hatundur.

İlk eğitimini annesinden ve ninesi Gülbahar Hatundan (Yavuz Sultan Selim'in annesi) aldı. Yedi yaşına gelince tahsil için İstanbul'a, dedesi Sultan İkinci Bayezid'in yanına gönderildi. Şehzade Süleyman, burada Karakızoğlu Hayreddin Hızır Efendiden tarih, fen, edebiyat ve din dersleri alırken, savaş teknikleri konusunda da öğrenim görüyordu. 15 yaşına kadar babası Yavuz Sultan Selim'in yanında kalan Şehzade Süleyman, kanunlar gereği sancak istemesi üzerine, önce Şarkî Karahisar'a, oradan Bolu'ya, kısa bir süre sonra da Kefe Sancakbeyliğine tayin edildi (1509).

Yavuz Sultan Selim'in 1512 yılında tahta geçmesi üzerine İstanbul'a çağırılan Şehzade Süleyman, babasının kardeşleriyle mücadeleleri sırasında İstanbul'da kalarak, babasına vekâlet etti. Bu sırada Saruhan Sancakbeyliğinde de bulundu. Babası Yavuz Sultan Selim'in vefatının ardından, 30 Eylül 1520 tarihinde, henüz 25 yaşındayken Osmanlı tahtına geçti.

Çok ciddî ve kendinden emin bir padişah olan Kanûnî Sultan Süleyman, azim ve irade sahibiydi. Yapacağı işlerde hiç acele etmez, gayet geniş düşünür ve verdiği emirden asla geri dönmezdi. İş başına getireceği adamlara, kabiliyet derecelerine göre görev verirdi.

Kanûnî Sultan Süleyman, tahta çıktığı sırada, Osmanlı Devleti, dünyanın en zengin ve en güçlü devleti konumundaydı. Babasının vefatı ve kendisinin padişah olması, "Arslan öldü, yerine kuzu geçti" diye düşünen Avrupalıları sevindiriyordu. Ancak Avrupalılar, çok geçmeden hayal kırıklığına uğramışlardı.
Kendisine "Kanûnî" denmesi, yeni kanunlar icad etmesinden değil; mevcut kanunları yazdırtıp çok sıkı bir şekilde tatbik etmesine dayanır.

Kanûnî, Zigetvar Kuşatmasını idare ederken, 7 Eylül 1566 yılında 71 yaşında vefat etti.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...