KARGI

Karadeniz Bölgesinde, Çorum iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 1.301 km2 olan ilçenin il merkezine uzaklığı 113 km’dir. Kargı ilçesi doğuda Osmancık, güneyde yine Osmancık ve İskilip ilçeleri, batı ve kuzeybatıda Kastamonu, kuzey ve kuzeydoğuda da Sinop illeriyle çevrilidir.

İlçenin orta ve doğu kesimleri Kızılırmak, kuzeyi Ilgaz Dağlarının uzantıları, güneyini de Köroğlu Dağlarının uzantıları çevirir. İlçe topraklarından geçen Kızılırmak ile kollarından olan Devrez Çayı kıyılarında çok sayıda küçük ve verimli ova vardır. Bu ovalarda yaygın olarak çeltik tarımı yapılır.

Bizans döneminde kurulduğu sanılan Kargı, 14. yüzyıl sonlarında Osmanlı topraklarına katıldı. Adının, eskiden bölgede kargı üretimi yapılmasından kaynaklandığı sanılmaktadır. Cumhuriyet döneminin başlarında bucak merkezi olan kasaba, 1936’da ilçe merkezi yapılarak Kastamonu’ya 1953’te ise Çorum’a bağlandı.

Kargı’da yer alan tarihî eserler arasında Dördüncü Murad’ın hanımı Mihrihatun adına Karaseki Köyünde yaptırılan Mihrihatun Camii ve hamamı, Oğuz köyünde Selçuklulardan kalma bir cami, Hacıhamza Kalesi ve Hanı en önemlileridir. Kargı'nın yaylaları en önemli ziyaret yerleri arasında bulunur.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...