KATÂDE İBNİ NUMAN (R.A.)

579 yılında Medine’de doğdu. Evs Kabilesine mensup olup, Ebû Saîd el-Hudrî’nin anne bir kardeşidir. Künyesinin Ebû Ömer, Ebû Osman ve Ebû Abdullah olduğu da zikredilmiştir.

Katâde ibni Numan (r.a.), İkinci Akabe Biat’ı sırasında Müslüman oldu. Bedir, Uhud, Hendek savaşları başta olmak üzere Hz. Peygamberin (a.s.m.) katıldığı bütün savaşlara katıldı. Uhud Savaşı sırasında Resul-i Ekremi (a.s.m.) adım adım takip ederek onu korumak için kendisini siper etmiştir. Yüzünü Resul-i Ekremin (a.s.m.) yüzüne siper ederken bir ok gelip gözüne isabet etti. Resulullah (a.s.m.) ona şöyle dua etti: “Ey Yüce Rabbim, Katâde yüzüyle ve gözüyle Peygamberini korudu. Sen ona daha güzel ve keskin gören bir göz nasib eyle.”

Onun duası sayesinde Hz. Katâde’nin (r.a.) gözü eskisinden daha güzel ve sağlam olmuştu. Hattâ Uhud Savaşı’ndan sonra bu mucizeyi hatırlatan gözü ile anıldı.

Katâde ibni Numan (r.a.), Hz. Ebû Bekir (r.a.) döneminde mürtedlere karşı yapılan savaşlarda da görev aldı. Hz. Ömer (r.a.) zamanında Medine’de müşâvere heyetinde bulundu. Altmış beş yaşında Medine’de vefat etti ve cenaze namazı Hz. Ömer (r.a.) tarafından kıldırıldı.

Hz. Katâde (r.a.), Hz. Peygamberden yedi hadis rivayet etmiştir.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...