KAYSERİ

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri (eski Mazaka, Kaisareia), klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölünden Fırat nehrine kadar uzanır. Tarihî İpek Yolu buradan geçer. Bu sebeple her çağda tüm milletlerin ilgisini çekmiş ve pek çok uygarlıkların beşiği olmuştur.

Şehir, 1071 Malazgirt zaferinin ardından kurulmuştur. Süratle yapılan cami, han, medrese, hamam ve çeşmelerle, kısa bir sürede, tam bir İslâm Şehri kimliği kazanmıştır. Bir müddet Danişmendliler’e merkez olan Kayseri, özellikle Selçuklu Sultanı Uluğ Keykubad (Birinci Alaeddin Keykubad) zamanında Selçuklu Devletinin Konya ve Sivas’la beraber üç başşehrinden birisi olmuştur.

Fatih Sultan Mehmet zamanında, Gedik Ahmet Paşa tarafından Karamanoğulları Beyliği’ne son verilerek, Karaman, Konya ve Kayseri Bölgeleri Osmanlı toprağına katıldı (1474). Kayseri 1476 yılından itibaren Karaman eyaletine bağlı bir sancak merkezi oldu. 1839 tarihinde Bozok Eyaletinde, 1867 tarihinde de bağımsız sancak merkezi olarak Osmanlı idarî taksimatında yerini aldı.

Cumhuriyet Döneminde, 1924 tarihinde yapılan yeni anayasa ile il yapıldı.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...