KENAN KUYUSU

Kenan Diyarı olarak bilinen bölge, Sayda, Sûr, Beyrût, Filistin ve Sûriye'nin bir kısmını içine alan ve Fenike denilen bölgedir. Hz. Nûh’un (a.s.) torunu Ken'an bin Hâm burada yaşadığı için Kenan Diyârı denilmiştir.

Hz. Yâkûp (a.s.) Kenan halkına peygamber olarak gönderildi. Buraya yerleşip beldedeki insanları Allah’a îmân ve ibâdet etmeye dâvet etti.

Hz. Yakup’un evine 3 fersah uzaklıkta olduğu söylenen Kenan Kuyusu, Mısır ile Medyen arasında, Beytü’l-Makdis (Kudüs) bölgesindedir. Hz. Yusuf (a.s.) kendisini kıskanan on bir kardeşi tarafından bu kuyuya atıldı. Kuyuya atıldıktan 4 gün sonra Medyen’den gelip Mısır’a gitmek isteyen, fakat yolunu şaşıran bir kervan kuyunun yakınına konakladı. Kervandan Mâlik bin Za’r adındaki bir adam kuyudan su alırken Hz. Yusuf’u (a.s.) fark etti. Olanları gören kardeşlerden biri durumu diğer kardeşlerine haber verdi. Hepsi ağız birliğiyle Hz. Yusuf’un (a.s.), kaçan köleleri olduklarını söyleyerek Mâlik’e sattılar. Mâlik de Mısır’a gittiğinde Hz. Yusuf’u güzelce giydirip köle pazarında Mısır Azizi (Mâliye Bakanı) Kutfîr veya Uftîr’e sattı. Böylece saraya giren Yusuf (a.s.) Mısır’ın Azizi, yani olağanüstü dönem için çok özel yetkilere sahip bir Mâliye Bakanı oldu. Uzun yıllar ayrı kaldıktan sonra Yusuf (a.s.) anne ve babası ve diğer kardeşleriyle Mısır’da tekrar buluştu ve orada kardeşlerini affetti. Bu kıssa Kur’ân-ı Kerimde Yusuf Sûresinde anlatılmaktadır.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...